Spotkania z ekspertami zewnętrznymi dobiegają końca
W szkołach i przedszkolach biorących udział w powiatowym pilotażowym projekcie pn. „Pilotaż sukcesem zmian” dobiega końca II etap realizacji Rocznego Planu Wspomagania, czyli doskonalenia nauczycieli. Chce się powiedzieć: „szkoda”, bowiem szkolenia (w formie warsztatów i innych spotkań grupowych - wykładów, konsultacji grupowych) prowadzone przez ekspertów zewnętrznych z Niepublicznej Placówki Doskonalenia Nauczycieli w Rabce Zdroju były ciekawe, angażujące uczestników oraz wzbogacone różnymi zabawami i ćwiczeniami. Zajęcia umożliwiły nie tylko nabycie nowej wiedzy i doskonalenie umiejętności, ale także integrację zespołów nauczycielskich oraz wymianę doświadczeń.
W Szkole Podstawowej im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Podsarniu, gdzie realizowano ofertę nr 3 „Techniki uczenia się i metody motywujące do nauki”, nauczyciele wspólnie z ekspertami - Panią Danutą Maciejowską Mias i Panem Łukaszem Hajdukiem - zastanawiali się co zrobić, aby uczniowie uczyli się aktywnie, skutecznie i z przyjemnością (marzenie każdego nauczyciela!). W trakcie szkoleń poznali i przećwiczyli sporo metod oraz technik aktywizujących, efektywne techniki uczenia się i zapamiętywania, a także sposoby motywowania uczniów do pracy. Wypracowali także zasady współpracy z rodzicami.
Ofertę nr 3 „Techniki uczenia się i metody motywujące do nauki” realizowali także nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Pieniążkowicach. Pod kierunkiem ekspertów - Pani Ewy Demczuk i Anny Gaweł - zastanawiali się jak zmotywować ucznia do działania oraz jak uruchomić motywację wewnętrzną do nauki. Nauczyciele poznawali metody i techniki aktywizujące, a także korzyści płynące ze stosowania tych metod w pracy z uczniem. Ekspert, Pan Łukasz Hajduk nie tylko mówił o technikach uczenia się i zapamiętywania, ale wzbogacił szkolenie o różne zabawy, przekonywał uczestników, że zabawa jako efektywna forma nauki powinna być w szkole często wykorzystywana. Pan Andrzej Peć poruszył ważna tematykę współpracy z rodzicami w zakresie motywowania dzieci do nauki.
„Jak pomóc uczniowi osiągnąć sukces edukacyjny?” (oferta nr 1). Nad tym tematem wspólnie z ekspertami - Panem Andrzejem Peciem, Grzegorzem Zelkiem i Łukaszem Hajdukiem - zastanawiali się nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Harkabuzie. Poznawali sposoby diagnozy ucznia, uczyli się jak dostosowywać metody i formy pracy do możliwości oraz potrzeb dzieci, poznawali dobre praktyki pracy z uczniami zdolnymi i uczniami ze specyficznymi trudnościami w nauce, a także jak zachęcić rodziców do wspierania dziecka w osiąganiu sukcesu. Był też czas na ciekawe zabawy oraz poznanie gier motywujących ucznia do działania (jak widać nauczyciele mieli okazję spróbować w nich swoich sił).
Ofertę nr 1 „Jak pomóc uczniowi osiągnąć sukces edukacyjny?” realizowali również nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Kantego w Odrowążu. Oni także zgłębiali tematykę diagnozowania ucznia, dostosowania metod i form pracy do jego potrzeb oraz możliwości, a także pracy z uczniem o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Towarzyszyły im w tym Panie Ewa Demczuk i Anna Gaweł. Z kolei pod kierunkiem Pana Łukasza Hajduka poznawali metody, zabawy i gry motywujące ucznia do nauki. Wspólnie z Panem Andrzejem Peciem zastanawiali się jak pracować z uczniem zdolnym oraz jak współpracować z rodzicami, aby wpierali oni dziecko w osiąganiu sukcesów.
Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Mariusza Zaruskiego w Bielance doskonalili się w zakresie nowoczesnych technologii pod okiem eksperta Pana Piotra Wąchały. Zgłębiali również problem wypalenia zawodowego i poznawali sposoby właściwej pracy głosem, tak ważnym dla nauczyciela. Bardzo ciekawe i angażujące uczestników szkolenia prowadzili Pan Tomasz Drożdż i Pan Krzysztof Grygier. A wszystko to w ramach realizowanej oferty nr 17 „Nauczyciel 45+".
W czasie doskonalenia nauczyciele w każdej z wymienionych szkół współpracowali ze sobą, byli bardzo zaangażowani i aktywnie odpowiadali na wszystkie propozycje ekspertów.
„Mam nadzieję, że dzięki współpracy z innymi osobami nauka odbierana była jako coś przyjemnego”.
Danuta Faber
Szkolny Organizator Rozwoju Edukacji (SORE)
Wszystkie prawa zastrzeżone
Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Nowym Targu
Copyright © 2013
Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Nowym Targu,
Al. Tysiąclecia 35, 34-400 Nowy Targ
tel: 725 505 039
email: sekretariat@pore.nowotarski.pl