Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

 

 

Licznik odwiedzin

228495
Dzisiaj
Ogółem
164
228495

Film na lekcji ? Jak to łatwo powiedzieć…

Istnieje powszechne przekonanie, że film na lekcji języka polskiego i/lub historii bywa sposobem na wytchnienie od przytłaczającego materiału, który należy przekazać uczniowi, nie zapominając  jednocześnie, aby przy okazji projekcji kształcić podstawowe umiejętności. Często pełni obaw o odpowiedni dobór filmu i jego długość poloniści, historycy rezygnują z posiłkowania się nim. Wolą- bezpiecznie- polecić uczniom  obejrzenie jakiegoś ważnego obrazu w domu, w ramach zajęć dodatkowych, albo posiłkują się recenzjami. Takie zachowawcze podejście do filmu wynika z braku czasu i złego PR. Film na lekcji to nie czas na odpoczynek, nie  dowód na brak przygotowania nauczyciela, to świetna pomoc naukowa, zwłaszcza, że uczniowie należą do pokolenia obrazkowego, sprawnie manewrującego między prawdą a fikcją.

Po to, aby przekonać nauczycieli języka polskiego i historii do wykorzystania dobrodziejstw X Muzy w środę 19 lutego br. rozpoczął się cykl spotkań uczestników sieci z ekspertem zewnętrznym. Spotkanie uatrakcyjniły otrzymane komplety materiałów szkoleniowych oraz smaczny poczęstunek.

Spotkania realizowane są w ramach sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli przedmiotów humanistycznych, która jest ważną częścią  powiatowego projektu wdrożeniowego pn. „ Pilotaż sukcesem zmian”.

W bieżącym roku szkolnym, tj. 2013/2014 25 nauczycieli różnych typów szkół Powiatu Nowotarskiego realizuje w ramach sieci temat „Edukacja filmowa na lekcjach języka polskiego i historii”. Zajęcia prowadzą eksperci zewnętrzni - Pani Anna Sokołowska i Pani Barbara Hardek z Krakowskiego Instytutu Rozwoju Edukacji w Krakowie.

Podczas pierwszego spotkania uczestnicy zgłębiali wiedzę z zakresu podstawowych pojęć filmowych, otrzymali przykładowe, krótkie, fragmenty filmów, które można wykorzystać podczas lekcji w szkole podstawowej, gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej.

Kolejne spotkanie zaplanowane na środowe popołudnie 12 marca 2014 r. obejmować będzie elementy obróbki filmu, podstawowe informacje na temat prawa autorskiego i dystrybucji. Serdecznie zapraszam i zachęcam do korzystania z udostępnionej przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie (ORE) platformy internetowej http://doskonaleniewsieci.pl/

 

Marzena Waksmundzka
Koordynator sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli przedmiotów humanistycznych

 


Gmina Czorsztyn
Gmina Jabłonka
Gmina Krościenko nad Dunajcem
Gmina Łapsze Niżne
Gmina Lipnica Wielka
Miasto Nowy Targ
Gmina Nowy Targ
Gmina Ochotnica Dolna
Gmina Raba Wyżna
Gmina Rabka-Zdrój
Gmina Spytkowice
Gmina Szaflary
Gmina i Miasto Szczawnica

Wszystkie prawa zastrzeżone
Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Nowym Targu
Copyright © 2013

Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Nowym Targu,
Al. Tysiąclecia 35, 34-400 Nowy Targ
tel: 725 505 039
email: sekretariat@pore.nowotarski.pl