Zaczynamy sieciowanie
Po zimowej przerwie w nauce, czyli w połowie lutego br., odbędą się pierwsze spotkania ekspertów zewnętrznych z członkami 4 powiatowych sieci współpracy i samokształcenia: dyrektorów szkół i przedszkoli, nauczycieli przedmiotów humanistycznych, nauczycieli przedmiotów matematyczno- przyrodniczych oraz wychowawców.
Organizacja sieci współpracy i samokształcenia to jeden z elementów Projektu „Pilotaż sukcesem zmian”. Jest to forma pracy umożliwiająca samokształcenie i kooperację. Ułatwia wymianę doświadczeń, poszerzanie kompetencji, np. poprzez pracę na platformie www.doskonaleniewsieci.pl. To działanie oparte na partnerstwie i wzajemności.
Pierwsze spotkania organizacyjne w 4 sieciach odbyły się 3 grudnia 2013 r. Wtedy członkowie sieci integrowali się, rozpoznawali potrzeby i zasoby, przedstawili swoje oczekiwania i ustalili cele, wybrali interesujący ich temat i określili formę działań na platformie internetowej. Zebrane wówczas informacje pozwoliły 4 koordynatorom sieci współpracy i samokształcenia opracować Roczny Plan Pracy Sieci (4x RPPS).
Pewnie każdy jest ciekaw, jakie tematy zostały wybrane przez „sieciowiczów”? Dwa z nich zostały wybrane z katalogu opracowanego w ramach projektu systemowego ORE. Temat wybrany przez sieć współpracy i samokształcenia dyrektorów szkół i przedszkoli to „Rola dyrektora w promocji i budowaniu wizerunku szkoły” (temat nr 1). Uczestnicy sieci współpracy i samokształcenia wychowawców wybrali temat „Jak rozwijać twórcze myślenie uczniów” (temat nr 13). Sieć nauczycieli przedmiotów humanistycznych określiła swój temat jako „Edukacja filmowa na lekcjach języka polskiego i historii”, natomiast sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli przedmiotów matematyczno- przyrodniczych będzie pracować w temacie „Praca z nowoczesnymi technologiami TIK na przedmiotach matematyczno- przyrodniczych”.
Eksperci zewnętrzni, którzy poprowadzą planowane najbliższe trzy spotkania w ramach każdej z 4 sieci, wybrani zostali w procedurze przetargowej i reprezentują Krakowski Instytut Rozwoju Edukacji w Krakowie.
Warto dodać, iż za organizowanie i przebieg spotkań odpowiedzialni są w Powiecie Nowotarskim są 4 Panie – koordynatorzy sieci Marta Sokołowska, Marzena Waksmundzka, Monika Nycz i Natalia Ligas.
„Mamy nadzieję, że uczestnicy sieci docenią zdobytą w ten sposób wiedzę oraz umiejętności, a także podkreślą możliwość wzajemnej współpracy”.
Koordynatorzy sieci współpracy i samokształcenia
fot: ORE
Wszystkie prawa zastrzeżone
Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Nowym Targu
Copyright © 2013
Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Nowym Targu,
Al. Tysiąclecia 35, 34-400 Nowy Targ
tel: 725 505 039
email: sekretariat@pore.nowotarski.pl