Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

 

 

Licznik odwiedzin

228208
Dzisiaj
Ogółem
80
228208

Metody pracy z książką/tekstem

W dniu 21 kwietnia 2015 roku w sali konferencyjnej Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Nowym Targu odbyło się ostatnie ze spotkań sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli przedmiotów humanistycznych z ekspertem zewnętrznym w ramach tematu Skuteczne sposoby zachęcania uczniów do czytania. Prowadziła je pani Katarzyna Hnat- specjalista z zakresu emisji głosu, radiowiec, osoba uwrażliwiona na kulturę słowa mówionego (inwersja została zastosowana świadomie). Warsztaty rozpoczęły się o 14.30 i trwały 3 godziny. Uczestnicy skorzystali z poczęstunku i otrzymali komplety takich samych materiałów szkoleniowych.

 

Ekspert, zgodnie z oczekiwaniami członków sieci, rozpoczął spotkanie od kartki papieru i flamastrów. Obecni na sali mieli zmierzyć się z odpowiedzina pytanie: Co zrobić, aby zachęcić dziecko do czytania - z punktu widzenia rodzica i z punktu widzenia nauczyciela (szkoły)? Odpowiedzi zostały zapisane i podane na platformie internetowej www.doskonaleniewsieci.pl. Wśród najczęściej pojawiających się odpowiedzi były: konkursy czytelnicze, warsztaty plastyczne, np. robienie okładek, zakładek do lektur, m.in. techniką decoupage’u, udział w spotkaniach autorskich, festiwalach książek, akcjach- bookcrossing, cook and book itp. Uczestnicy warsztatów  zgodzili się z tezą, że współczesna szkoła ma wyrobić nawyk i ochotę sięgania po książki, a nauczyciel powinien zaopatrzyć ucznia w zestaw umiejętności i rozbudzić pasję czytania.

W drugiej części spotkania członkowie sieci współpracy i samokształcenia poznali  innowacyjne metody pracy z tekstem: polisensoryczną, hermeneutykę, przekład intersemiotyczny, dramę. Niewątpliwie najbardziej ciekawa była ostatnia godzina spotkania, w czasie której nagrano fragmenty tekstów literackich w wykonaniu samych uczestników. Pani Katarzyna Hnat przywiozła profesjonalny zestaw do nagrywania, przygotowała fragmenty tekstów: Mistrza i Małgorzatę oraz Małego Księcia i zestaw ćwiczeń do fitnessu języka i narządów mowy. Rozluźnieni, rozbawieni i bogatsi o zestawy pomocne w ćwiczeniach artykulacyjnych nauczyciele chętnie odczytali swoje role. Należy podkreślić, że z próby wyszli zwycięsko, co można usłyszeć klikając na poniższe nagrania:

      

 

Ostatnie spotkanie - podsumowujące pracę sieci - odbędzie się w maju. Już dziś serdecznie zapraszam.

 

                                              

Marzena Waksmundzka
koordynator sieci współpracy i samokształcenia
nauczycieli przedmiotów humanistycznych


Gmina Czorsztyn
Gmina Jabłonka
Gmina Krościenko nad Dunajcem
Gmina Łapsze Niżne
Gmina Lipnica Wielka
Miasto Nowy Targ
Gmina Nowy Targ
Gmina Ochotnica Dolna
Gmina Raba Wyżna
Gmina Rabka-Zdrój
Gmina Spytkowice
Gmina Szaflary
Gmina i Miasto Szczawnica

Wszystkie prawa zastrzeżone
Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Nowym Targu
Copyright © 2013

Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Nowym Targu,
Al. Tysiąclecia 35, 34-400 Nowy Targ
tel: 725 505 039
email: sekretariat@pore.nowotarski.pl