Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

 

 

Licznik odwiedzin

228196
Dzisiaj
Ogółem
68
228196

Zimowa Akademia SORE w Kudowie Zdroju

Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie po raz drugi przygotował dla Szkolnych Organizatorów Rozwoju Edukacji tygodniowe szkolenie, doskonalące umiejętności trenerskie – Zimową Akademię SORE - ZAS. Podobne szkolenie odbyło się latem (Letnia Akademia SORE - LAS) na Mazurach w Rucianem-Nida.

Kolejny raz Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Nowy Targu reprezentowały zaproszone przez ORE do udziału w sześciodniowym kursie trenerskim skierowanym do osób pełniących rolę zewnętrznych konsultantów, realizujących zadania z zakresu wspomagania pracy szkół osoby: Monika Hołowczak, Dyda Anna, Barbara Balicka, Agnieszka Stanaszek i Robert Dębski.

 

Po kilkugodzinnej podróży ekipa nowotarskich SORE osiągnęła cel, przy czym z 16 stopniowego mrozu, poprzez wiosenne klimaty Dolnego Śląska, dotarła do Kudowy Zdroju, która pojawiła się prawie we wczesnowiosennych barwach. Pierwszy wykład rozpoczął ZAS wczesnym popołudniem w niedzielę 1 lutego 2015. Podzieleni na grupy, SORE rozpoczęli pracę ze swoimi trenerami. Okazało się szybko, że i trenerzy i uczestnicy znają się z wcześniejszych szkoleń, atmosfera od razu zrobiła się cieplejsza, a tym samym praca szła o wiele sprawniej. Kurs był intensywnym treningiem uniwersalnych umiejętności potrzebnych SORE do wykonywania zadań związanych ze wspomaganiem pracy szkół. Celem kursu było rozwijanie i doskonalenie kompetencji trenerskich niezbędnych do prawidłowego zarządzania całym procesem szkoleniowym - począwszy od badania potrzeb, projektowania i prowadzenia szkoleń, kończąc na umiejętności mierzenia jego efektów z uwzględnieniem realizacji działań wdrożeniowych.

Wszystkie działania podejmowane na szkoleniu zmierzały do prezentacji „wprawek”, „próbek” trenerskich, czyli przeprowadzenia przez każdego uczestnika fragmentu warsztatu. Dobrani parami SORE testowali swoje umiejętności na swojej grupie. Wyznaczeni obserwatorzy dawali informację zwrotną, a prowadzący dzielili się swoimi refleksjami. Każda z sekwencji była filmowana, ale dla wyłącznej wiadomości przygotowujących fragment warsztatu. Grupa stała się swoistym „testerem” trenerskich umiejętności SORE. Doświadczenie, które zdominowało ZAS było bardzo cenne dla uczestników. SORE pracowali pod dużą presją czasu, ale też musieli się dostosować do partnera, z którym najczęściej jeszcze nie pracowali.

Jeśli się jest w takim miejscu, jak Kudowa-Zdrój koniecznie należy zwiedzić Uzdrowisko i przepiękny Park Zdrojowy, który przyprószony śniegiem robił niesamowite wrażenie. Nie trzeba oczywiście wspominać, że nowotarżanie przywieźli do Kudowy zimę: padał śnieg i chwycił lekki mróz. Zwiedzanie objęło też Kaplicę Czaszek, która niektórym skojarzyła się z ciężkim losem SORE, ale ten moment szybko minął, gdyż woda wypita w Uzdrowisku wypłukuje wszystkie smutki i złe myśli. To jedno popołudnie spowodowało, że wszyscy na moment wcielili się w błogi stan kuracjusza i bywalca zdrojowych parkietów.

Zimowa Akademia zakończyła się w piątkowe popołudnie. Czas spędzony bardzo pracowicie szybko, ale owocnie minął – wiedza i umiejętności nabyte w trakcie szkolenia na pewno zostaną wykorzystane w dalszej pracy.

 

      Barbara Balicka
Szkolny Organizator Rozwoju Edukacji w Nowym Targu

 

 Kliknij na zdjęcie, by przejść do Galerii...


Gmina Czorsztyn
Gmina Jabłonka
Gmina Krościenko nad Dunajcem
Gmina Łapsze Niżne
Gmina Lipnica Wielka
Miasto Nowy Targ
Gmina Nowy Targ
Gmina Ochotnica Dolna
Gmina Raba Wyżna
Gmina Rabka-Zdrój
Gmina Spytkowice
Gmina Szaflary
Gmina i Miasto Szczawnica

Wszystkie prawa zastrzeżone
Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Nowym Targu
Copyright © 2013

Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Nowym Targu,
Al. Tysiąclecia 35, 34-400 Nowy Targ
tel: 725 505 039
email: sekretariat@pore.nowotarski.pl