Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

 

 

Licznik odwiedzin

228475
Dzisiaj
Ogółem
144
228475

Uczeń zdolny – problem czy wyzwanie dla nauczycieli?

W dniu 12 grudnia 2014 roku członkowie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli przedmiotów matematyczno – przyrodniczych spotkali się po raz pierwszy w tym roku szkolnym z ekspertem zewnętrznym - panem dr Łukaszem Hajdukiem z Wyższej Szkoły Humanistycznej w Sosnowcu. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Pilotaż sukcesem zmian”. Tematem przewodnim szkolenia było: Poznanie specyfiki i problemów w pracy z uczniami zdolnymi. Nauczyciele zastanawiali się, co kryje się pod pojęciem „uczeń zdolny”?

Pracując w grupach stworzyli definicje ucznia zdolnego. Członkowie sieci pytali eksperta, jak pracować z uczniami zdolnymi? Co zrobić, aby proces edukacyjny był bardziej skuteczny? Dr Łukasz Hajduk przekazał nauczycielom kilka rad, wskazówek: należy ograniczyć stosowanie metod podających, częściej stosować metody i techniki aktywizujące, uatrakcyjniać zajęcia poprzez wprowadzanie elementów zaskoczenia, nowości, zabawy, dać uczniom możliwość pracy w małych grupach, które wymuszą aktywność wszystkich jej uczestników. Starajmy się być twórczymi, innowacyjnymi nauczycielami, gdyż wtedy łatwiej nam będzie osiągnąć  sukces edukacyjny - podkreślał ekspert.

Członkowie sieci w czasie spotkania pracowali również na platformie www.doskonaleniewsieci.pl. Zapoznali się z prezentacją Prezi przygotowaną przez eksperta na temat cyklu Kolba, a następnie w grupach opracowywali lekcje zgodnie z założeniami tej metody. Cykl Kolba doskonale sprawdza się w pracy z dorosłymi, ale również możemy go wykorzystać pracując z dziećmi. Dzięki zastosowaniu tej metody w edukacji możemy sprawić, że proces nauczania będzie przyjemniejszy dla uczniów, ciekawszy i bardziej fascynujący.

Nauczyciele aktywnie i z dużym zaangażowaniem brali udział w zajęciach oraz dzielili się swoim doświadczeniem w zakresie pracy z uczniami zdolnymi.

Szkolenie trwało 3 godziny i odbyło się w siedzibie Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Nowym Targu. Nauczyciele mogli skorzystać z poczęstunku, a ponadto otrzymali materiały szkoleniowe oraz bezpłatne publikacje ORE.  

 

Monika Nycz

Koordynator sieci współpracy i samokształcenia

nauczycieli przedmiotów matematyczno - przyrodniczych

 

 Kliknij na zdjęcia, aby przejść do Galerii...

 

 


Gmina Czorsztyn
Gmina Jabłonka
Gmina Krościenko nad Dunajcem
Gmina Łapsze Niżne
Gmina Lipnica Wielka
Miasto Nowy Targ
Gmina Nowy Targ
Gmina Ochotnica Dolna
Gmina Raba Wyżna
Gmina Rabka-Zdrój
Gmina Spytkowice
Gmina Szaflary
Gmina i Miasto Szczawnica

Wszystkie prawa zastrzeżone
Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Nowym Targu
Copyright © 2013

Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Nowym Targu,
Al. Tysiąclecia 35, 34-400 Nowy Targ
tel: 725 505 039
email: sekretariat@pore.nowotarski.pl