Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

 

 

Licznik odwiedzin

228051
Dzisiaj
Ogółem
29
228051

Agresja i przemoc w szkole problemem współczesnych szkół

W dniu 5 grudnia 2014 roku w Powiatowym Ośrodku Rozwoju Edukacji w Nowym Targu odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie członków sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli wychowawców z ekspertem zewnętrznym, Panią Ismeną Ładecką z Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Przypomnijmy, iż tematem przewodnim cyklu szkoleń w bieżącym roku szkolnym jest: Praca z uczniem trudnym. Zachowania agresywne w szkole”.

 

Wybór tematu sieci nie jest przypadkowy. Agresja jest jednym z najpoważniejszych problemów, z którym we współczesnych czasach muszą zmierzyć się nauczyciele. Zachowania agresywne przejawiają się w różnej skali i formach, jednak zjawisko to w mniejszym bądź większym stopniu dotyczy niemal wszystkich szkół. Agresja i przemoc stanowi jedno z największych zagrożeń dla zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci i młodzieży, więc zapewnienie bezpiecznych warunków do nauki i wychowania w szkole to priorytet dla dyrektorów i nauczycieli placówek oświatowych.

Aby możliwe było podjęcie skutecznych i efektywnych działań służących zwalczaniu agresji w szkole konieczne jest poznanie istoty zachowań agresywnych, co było głównym tematem grudniowego spotkania. Nauczyciele zostali wprowadzeni w tematykę zachowań agresywnych, poznali ich istotę, rodzaje agresji oraz jej podłoże i przyczyny. Znaczną część spotkania poświęcono na poznanie motywacji uczniów do przejawiana agresji i przemocy rówieśniczej, obejmującej czynniki rozwojowe oraz społeczne - wynikające z dynamiki grupy, w której dziecko funkcjonuje. Uczestnicy aktywnie i z dużym zaangażowaniem brali udział w części warsztatowej, a także chętnie uczestniczyli w dyskusjach i dzielili się własnymi doświadczeniami wyniesionymi z pracy z uczniem sprawiającym trudności.

Nauczyciele otrzymali materiały szkoleniowe oraz mieli możliwość skorzystania z poczęstunku.

Dziękuję wszystkim za przybycie oraz zaangażowanie i zapraszam na kolejne spotkanie, które odbędzie się w pierwszej połowie lutego 2015 roku. Zachęcam także do odwiedzania i aktywności na platformie internetowej http://doskonaleniewsieci.pl/.

 

Natalia Ligas

Koordynator sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli wychowawców


Gmina Czorsztyn
Gmina Jabłonka
Gmina Krościenko nad Dunajcem
Gmina Łapsze Niżne
Gmina Lipnica Wielka
Miasto Nowy Targ
Gmina Nowy Targ
Gmina Ochotnica Dolna
Gmina Raba Wyżna
Gmina Rabka-Zdrój
Gmina Spytkowice
Gmina Szaflary
Gmina i Miasto Szczawnica

Wszystkie prawa zastrzeżone
Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Nowym Targu
Copyright © 2013

Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Nowym Targu,
Al. Tysiąclecia 35, 34-400 Nowy Targ
tel: 725 505 039
email: sekretariat@pore.nowotarski.pl