Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

 

 

Licznik odwiedzin

228060
Dzisiaj
Ogółem
38
228060

CO ZROBIĆ, ŻEBY UCZNIOWIE CZYTALI?

W dniu 2 grudnia 2014 r. grupa 20 nauczycieli - członków sieci - ze szkół powiatu nowotarskiego uczestniczyła w szkoleniu prowadzonym przez panią Agnieszkę Judę - Cieżak z Wyższej Szkoły Humanistycznej w Sosnowcu na temat: „Techniki szybkiego czytania, robienia notatek i mnemotechniki”. Było to pierwsze z trzech spotkań z ekspertem zaplanowane na ten rok szkolny w ramach sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli przedmiotów humanistycznych. Tematem pracy sieci, utworzonej w ramach projektu Pilotaż sukcesem zmian, są w bieżącym roku szkolnym Skuteczne sposoby zachęcania uczniów do czytania”.

 

W ciągu trwającego 3 godziny spotkania, nauczyciele dowiedzieli się, jak pracuje mózg, poznali style uczenia się (wzrokowy, dotykowy, słuchowy i kinestetyczny) oraz nowe metody pracy z uczniami. Prowadząca spotkanie podkreśliła znaczenie neurodydaktyki, czyli nauczania przyjaznego mózgowi, które pozwala wskazać co wspiera, a co blokuje proces uczenia się. W praktyce oznacza to, że uczniowie muszą rozumieć po co i dlaczego mają zajmować się konkretnymi zagadnieniami, aby ich się nauczyć.

Większa część spotkania z ekspertem poświęcona była mnemotechnikom. Wśród nich doceniono łańcuchową metodę skojarzeń i  metodę zakładkową. Ekspertka wskazała sposoby zapamiętywania dat, cyfr oraz rozwijanie pamięci poprzez zabawy w wyszukiwanie synonimów, antonimów, czy skojarzenia. Do skutecznych sposobów kojarzenia i robienia notatek zaliczono mapę myśli, z której często korzystają nauczyciele i uczniowie. W ostatniej części spotkania członkowie sieci zobaczyli film o tym, jak nauczyć się szybko czytać, zapoznali się z podręcznikami szybkiego czytania. Okazuje się, że proces ten wcale nie jest błyskawiczny i trzeba długo ćwiczyć, aby osiągnąć pożądane rezultaty.

Warto nadmienić, że szkolenie odbyło się w siedzibie Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Nowym Targu. Przygotowała je, pod względem organizacyjnym, koordynator sieci, pani Marzena Waksmundzka. Uczestnicy mogli skorzystać z poczęstunku, a ponadto otrzymali materiały szkoleniowe i bezpłatne publikacje ORE .

 

Marzena Waksmundzka
koordynator sieci współpracy i samokształcenia


Gmina Czorsztyn
Gmina Jabłonka
Gmina Krościenko nad Dunajcem
Gmina Łapsze Niżne
Gmina Lipnica Wielka
Miasto Nowy Targ
Gmina Nowy Targ
Gmina Ochotnica Dolna
Gmina Raba Wyżna
Gmina Rabka-Zdrój
Gmina Spytkowice
Gmina Szaflary
Gmina i Miasto Szczawnica

Wszystkie prawa zastrzeżone
Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Nowym Targu
Copyright © 2013

Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Nowym Targu,
Al. Tysiąclecia 35, 34-400 Nowy Targ
tel: 725 505 039
email: sekretariat@pore.nowotarski.pl