Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

 

 

Licznik odwiedzin

228053
Dzisiaj
Ogółem
31
228053

NOWOTARSCY SORE PO RAZ KOLEJNY W WARSZAWIE … SZKOLĄ SIĘ

SORE w szkole, czyli jak uczyć nauczycieli to myśl przewodnia 3-dniowego spotkania , które odbyło się w dniach 9 - 11 października 2014 r. w Warszawie. Spotkali się na nim SORE, nauczyciele, dyrektorzy oraz koordynatorzy sieci z całej Polski. Byli wśród nich także SORE z Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Nowym Targu: Anna Dyda, Anna Koszarek, Robert Dębski oraz „były SORE”, a aktualnie dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bronisława Czecha w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rokicinach Podhalańskich – pani Danuta Faber.

Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać wielu wystąpień, lecz co szczególnie ważne, mieli także możliwość wzięcia udziału w sesjach warsztatowych, w czasie których zastanawiali się, w jaki sposób wdrożyć propozycje nowego systemu doskonalenia nauczycieli w swojej pracy. Zgodnie z tym, co zostało powiedziane w czasie prezentacji wniosków z ewaluacji pilotażu kompleksowego wspomagania, wdrażanie jest kluczowym elementem, decydującym o jakości pracy szkoły. Nie udział w szkoleniach, lecz dopiero wykorzystanie wiedzy i umiejętności w pracy z uczniami zdobytej na tych szkoleniach, są kluczowe do tego, aby szkoła się mogła zmieniać.

 Wśród wielu wystąpień podczas konferencji wymienić należy m.in. Danutę Sternę, autorkę publikacji pt. „Uczę się w szkole”, która przeprowadziła interesujący wykład na temat strategii uczenia się w aktywny sposób; prezesa Centrum Edukacji Obywatelskiej - Jacka Strzemiecznego, który czerpiąc z wieloletnich doświadczeń programu „Szkoła ucząca się (SUS)” udowadniał, że skuteczne doskonalenie nauczycieli jest możliwe – lecz wymaga odejścia o dotychczasowych schematów i nie może się obyć bez dopasowania szkoleń zarówno do potrzeb szkół, w których nauczyciele pracują, jak również silnego powiązania z praktyką szkolną. Ponadto, wspomnieć należy o prezentacji przygotowanej przez Instytutu Badań Edukacyjnych, podczas której Zofia Zasacka pokazała metody nauczania stosowane przez nauczycieli języka polskiego, Monika Czajkowska opowiedziała, jak uczą nauczyciele matematyki, Dorota Campfield zwróciła uwagę na techniki wykorzystywane na lekcjach języków obcych, o tym jak pracują nauczyciele historii opowiedzieli: Jacek Staniszewski oraz Jakub Lorenc, natomiast Wojciech Grajkowski wprowadził nas w style uczenia wykorzystywane przez nauczycieli przyrody.

Na spotkaniu podkreślano wielokrotnie, iż wspomaganie pracy szkół to trudne zdanie, które stoi obecnie przed SORE, a już od 2016 r. będzie zadaniem pracowników placówek doskonalenia nauczycieli, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz bibliotek pedagogicznych.  Szkoła dyrektorem stoi – to zdanie wielokrotnie powtarzane było przez uczestników spotkania oraz samych prelegentów, co udowadnia twierdzenie, iż nic nie można zmienić szkole, bez poparcia dyrektora.

Relacja wraz z materiałami ze spotkania: http://doskonaleniewsieci.pl/Artykul.aspx?id=570

 

Anna Koszarek

Szkolny Organizator Rozwoju Edukacji w Nowym Targu

Więcej zdjęć...

 


Gmina Czorsztyn
Gmina Jabłonka
Gmina Krościenko nad Dunajcem
Gmina Łapsze Niżne
Gmina Lipnica Wielka
Miasto Nowy Targ
Gmina Nowy Targ
Gmina Ochotnica Dolna
Gmina Raba Wyżna
Gmina Rabka-Zdrój
Gmina Spytkowice
Gmina Szaflary
Gmina i Miasto Szczawnica

Wszystkie prawa zastrzeżone
Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Nowym Targu
Copyright © 2013

Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Nowym Targu,
Al. Tysiąclecia 35, 34-400 Nowy Targ
tel: 725 505 039
email: sekretariat@pore.nowotarski.pl