Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

 

 

Licznik odwiedzin

236327
Dzisiaj
Ogółem
25
236327

Zaplątani w sieci

         

             „Sieć to statek, na którym nie ma pasażerów, wszyscy jesteśmy załogą”.

                                                                                  /Marshall McLuhan/

Sieci współpracy i samokształcenia są nową formą doskonalenia nauczycieli i rozwoju szkoły. Ich nazwa powstała w ramach projektu „System doskonalenia nauczycieli oparty na ogólnodostępnym, kompleksowym wspomaganiu szkół”, a następnie została „przypieczętowana” trzema rozporządzeniami MEN wydanymi w latach 2012 - 2013.

Celem funkcjonowania sieci jest wspólne rozwiązywanie problemów, dzielenie się pomysłami, spostrzeżeniami i propozycjami - zarówno za pośrednictwem internetowej platformy traktowanej jako forum wymiany doświadczeń, jak i w trakcie osobistych spotkań z ekspertami zewnętrznymi.

Sieci to międzyszkolne zespoły max.25 nauczycieli lub dyrektorów, którzy współpracują ze sobą w ramach wybranego zagadnienia, umożliwiają one samokształcenie poprzez wymianę doświadczeń poszukiwanie i tworzenie nowych rozwiązań oraz poszerzanie kompetencji.

Sieci współpracy i samokształcenia to platforma wzajemnego wsparcia szkół i przedszkoli szansa na wymianę doświadczeń w rozwiązywaniu problemów oraz na inicjowanie nowych przedsięwzięć. Szkoły/przedszkola w sieci to innowacyjna metoda współpracy umożliwiająca wymianę różnorodnych doświadczeń w grupie dyrektorów, nauczycieli przedmiotów oraz pedagogów i psychologów szkolnych.

Pracami każdej sieci kieruje koordynator, który organizuje  spotkania w ramach sieci.Na spotkaniach zostaną określone obszary, cele i harmonogram podejmowanych działań w ramach sieci. 

Istotą pracy w sieci jest dzielenie się doświadczeniami oraz nastawienie na współpracę, która pozwoli wypracować wspólne rozwiązania. Działania w ramach sieci oparte są na partnerstwie i wzajemności. Uczestnicy sieci spotykają się od 3 do 5 razy w ciągu roku szkolnego, a główne działania podejmują na platformie internetowej.

Każda z sieci wyznacza własne cele oraz program działania. Tematy, nad którymi pracują poszczególne sieci są ustalane w odniesieniu do zdiagnozowanych potrzeb i wybrane z katalogu 20 tematów zaproponowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. 

Powiat Nowotarski w ramach powiatowego projektu wdrożeniowego utworzył  4 tematycznie różne sieci o charakterze przedmiotowym i problemowym:

 • sieć współpracy i samokształcenia dyrektorów szkół i przedszkoli
 • koordynator sieci: mgr Marta Sokołowska,
 • sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli przedmiotów humanistycznych
  koordynator sieci: mgr Marzena Waksmundzka,
 • sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych
  koordynator sieci: mgr Monika Nycz,
 • sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli wychowawców
  koordynator sieci: mgr Natalia Ligas.

fot.: www.ore.edu.pl 

 


Gmina Czorsztyn
Gmina Jabłonka
Gmina Krościenko nad Dunajcem
Gmina Łapsze Niżne
Gmina Lipnica Wielka
Miasto Nowy Targ
Gmina Nowy Targ
Gmina Ochotnica Dolna
Gmina Raba Wyżna
Gmina Rabka-Zdrój
Gmina Spytkowice
Gmina Szaflary
Gmina i Miasto Szczawnica

Wszystkie prawa zastrzeżone
Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Nowym Targu
Copyright © 2013

Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Nowym Targu,
Al. Tysiąclecia 35, 34-400 Nowy Targ
tel: 725 505 039
email: sekretariat@pore.nowotarski.pl