Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

 

 

Licznik odwiedzin

236356
Dzisiaj
Ogółem
54
236356

Rola samorządu w budowaniu szkoły jutra

Kolejna ciekawa konferencja, tym razem nt. „Roli samorządu w budowaniu szkoły jutra” odbyła się w dniu 18 maja 2015r. w Warszawie w hotelu Sheraton, w której uczestniczył przedstawiciel Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Nowym Targu, Monika Hołowczak. Konferencja świetnie wpisała się w 25-lecie obchodów samorządności w Polsce i odbyła się pod Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a zorganizował ją zespół projektu systemowego „Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym – II etap”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w partnerstwie z firmą Vulcan Sp. z o.o., która była jej głównym organizatorem.

 

W konferencji udział wzięli przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego odpowiedzialnych za realizację zadań oświatowych oraz dyrektorzy szkół i placówek, prelegenci zarówno z Polski, jak i z zagranicy, którzy w bardzo konkretny i wymierny sposób opowiedzieli jak zmieniają edukację w obszarze swojej działalności jako nauczyciele, dyrektorzy, naukowcy, ludzie mediów, samorządowcy, ale również jako uczniowie i rodzice.

Konferencja była dawką inspiracji i pozytywnie ożywiła myślenie o rzeczywistych zmianach zachodzących w edukacji. Zmiany te powinny być wspierane przez samorządy, których zadaniem jest zadbać o stworzenie środowiska sprzyjającego ich dalszemu rozwojowi.  Próbowano znaleźć odpowiedź na szereg pytań, w tym m.in.: Czy jesteśmy już świadkiem trendu, czy raczej ciągle wyjątków potwierdzających regułę? Czy wyłaniające się nowe podejście do sposobu pojmowania edukacji i jej głównego celu zwiastuje nadchodzącą zmianę w przedefiniowaniu modelu szkoły? Jakiego rozwoju szkół samorządowych chcemy
i jak można ten rozwój wspierać?

Wspólnie stwierdzono, iż obecnie - przy wyczerpującej się tradycyjnej roli szkoły jako przekaźnika wiedzy – to organy prowadzące powinny z troską i gorliwością przyglądać się nie tylko aspektom bytowym, ale przede wszystkim jakości pracy szkoły − miejsca, gdzie odbywa się wychowanie, profilaktyka, wspomaganie rozwoju. Jeśli chcemy, aby nasi uczniowie, wychowankowie – przyszli wyborcy, wynieśli ze szkoły prawdziwy kapitał społeczny, jakość edukacji musi stać się priorytetem samorządów.

http://www.ore.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=5896:o-budowaniu-szkoy-jutra-&catid=221:zarzdzanie-owiat-ii-aktualnoci&Itemid=1823&Itemid=1823

http://www.szkolajutra.vulcan.edu.pl/

 

Monika Hołowczak

Koordynator projektu/Kierownik PORE

 


 Kliknij na zdjęcie, by przejść do Galerii...


Gmina Czorsztyn
Gmina Jabłonka
Gmina Krościenko nad Dunajcem
Gmina Łapsze Niżne
Gmina Lipnica Wielka
Miasto Nowy Targ
Gmina Nowy Targ
Gmina Ochotnica Dolna
Gmina Raba Wyżna
Gmina Rabka-Zdrój
Gmina Spytkowice
Gmina Szaflary
Gmina i Miasto Szczawnica

Wszystkie prawa zastrzeżone
Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Nowym Targu
Copyright © 2013

Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Nowym Targu,
Al. Tysiąclecia 35, 34-400 Nowy Targ
tel: 725 505 039
email: sekretariat@pore.nowotarski.pl