Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

 

 

Licznik odwiedzin

228500
Dzisiaj
Ogółem
169
228500

PORE jako dobra praktyka samorządowa we wspomaganiu szkół i placówek

Na zaproszenie Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie w dniach 16-17 kwietnia 2015 roku w Falentach k. Warszawy przedstawiciele powiatu nowotarskiego: Bogusław Waksmundzki – Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego oraz Monika Hołowczak – Koordynator projektu/Kierownik Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Nowym Targu uczestniczyli w spotkaniu informacyjnym pt. „Rozwiązania w zakresie wspomagania szkół wypracowane przez samorządy lokalne- beneficjentów Konkursu 3.5. W spotkaniu udział wzięli Szkolni Organizatorzy Rozwoju Edukacji oraz przedstawiciele Jednostek Samorządu Terytorialnego, w tym realizujący projekty pilotażowe w zakresie wspomagania szkół i przedszkoli.

Celem spotkania była: prezentacja rozwiązań organizacyjnych wypracowanych w powiatach objętych kompleksowym wspomaganiem, prezentacja i omówienie zasad finansowania projektów oświatowych w ramach nowej perspektywy finansowej, omówienie efektów i identyfikacja zasobów wypracowanych w trakcie realizacji projektów pilotażowych, projektowanie lokalnych strategii oświatowych z uwzględnieniem wspomagania pracy szkół i przedszkoli oraz dostępnych zasobów.

Podczas trwania konferencji swoje wystąpienie – wśród pięciu powiatów Polski - miał również powiat nowotarski. Zaprezentowano „dobrą praktykę”, którą jest utworzenie Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Nowym Targu (PORE), jako jednostki wspierającej szkoły, przedszkola w powiecie nowotarskim. Zgromadzeni mogli poznać specyfikę powiatu, filozofię tworzenia jednostki – jako realizatora projektu pilotażowego, główne założenia, koncepcję działania, sposoby organizacji wspomagania, strukturę organizacyjną itp.  

Podczas kolejnej sesji - World Cafe – Omówienie efektów i identyfikacja zasobów wypracowanych w trakcie realizacji projektów pilotażowych, która stanowiła kontynuację II sesji – Prezentacja rozwiązań organizacyjnych wypracowanych w powiatach objętych kompleksowym wspomaganiem – każdy z powiatów - Nowy Targ, Giżycko, Kraków, Brzesko, Jawor odpowiadali na wszystkie pytania, jakie zadawali uczestnicy zgromadzeni przy stolikach. Odbywały się dyskusje tematycznie powiązane z prezentacją dobrych praktyk przedstawionych przez przedstawicieli powiatów w poprzedniej sesji. Atmosfera World Cafe sprzyjała uważnemu słuchaniu, co zaowocowało wytworzeniem się nowych perspektyw, pomysłów, rozwiązań itp. – także i dla nas. Uczestnicy żywo dopytywali o efekty wypracowane w trakcie realizacji projektu pilotażowego oraz o pojawiające się trudności. Słuchali uważnie o tym, co zadziało się u nas w powiecie, jaka filozofia i koncepcja sprzyjała pomysłowi utworzenia jednostki, kto w niej pracuje, z jakimi borykamy się problemami, co sądzą o nowym wspomaganiu nauczyciele, dyrektorzy itp. Na zakończenie sesji moderatorzy przedstawili i podsumowali efekt pracy grupy na forum. Wystąpienia zakończyły gromkie brawa. Uczestnicy konferencji podzielili się swoją refleksją na temat udziału zarówno w konferencji, jak i warsztacie dotyczącym dobrej praktyki. Z przekazanej przez nich informacji zwrotnej wynika, iż każda prezentacja dobrej praktyki była dla nich cennym doświadczeniem i ważnym elementem pracy. W rozmowach podkreślali wiele aspektów, które są dla nich ważne i „zabierają” z sobą. Często powtarzali, że „budujące są pomysły innych oraz twórcze inicjatywy podejmowane w powiatach”, „ważne jest dzielenie się przykładami dobrych praktyk”, „poznanie nowych narzędzi diagnostycznych i planistycznych”,poznanie ciekawych ludzi”, „ciekawe pomysły i tematy rozmów”, „entuzjazm i energia innych”  itp. 

- Taka nowotarska „dobra praktyka” może stanowić wzorzec, punkt odniesienia, na którym można się oprzeć w tworzeniu wizji własnej modelu wspomagania – powtarzano w kuluarach konferencji.

- Któryż bowiem z „klientów” edukacji nie chciałby mieć właśnie takiego ośrodka na terenie powiatu, jak to jest w Nowym Targu? 

Miło było słyszeć takie opinie. To było bardzo ciekawe spotkanie, obfitujące w wiele dodatkowych pomysłów i refleksji. Mamy nadzieję, że nadal będziemy atrakcyjnym i godnym zaufania dla nowotarskich szkół i placówek partnerem, a nasza współpraca będzie kontynuowana i będzie przynosić oczekiwane efekty. 

Zachęcamy również do zapoznania się z relacją po spotkaniu umieszczoną na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji.

 

Monika Hołowczak

Koordynator projektu/Kierownik PORE

 


Kliknij na zdjęcie, by przejść do Galerii... Gmina Czorsztyn
Gmina Jabłonka
Gmina Krościenko nad Dunajcem
Gmina Łapsze Niżne
Gmina Lipnica Wielka
Miasto Nowy Targ
Gmina Nowy Targ
Gmina Ochotnica Dolna
Gmina Raba Wyżna
Gmina Rabka-Zdrój
Gmina Spytkowice
Gmina Szaflary
Gmina i Miasto Szczawnica

Wszystkie prawa zastrzeżone
Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Nowym Targu
Copyright © 2013

Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Nowym Targu,
Al. Tysiąclecia 35, 34-400 Nowy Targ
tel: 725 505 039
email: sekretariat@pore.nowotarski.pl